TÜRKMEN HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ

0
218

Hits: 20

 

medyaturan_001Bursa İli Orhaneli ilçesi Topuklu köyü Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşuyla aynı döneme rastlar. Bursanın fethiyle birlikte dört hane olarak bölgeye yerleşen köy; Günümüzde yaşanan göçlerle birlikte toplam 70–75 hane olarak varlığını sürdürmektedir. Uludağın eteklerinde olan köy geçmişte Türkmenlerin hayvancılığa verdiği önemden dolayı yayla kültürünü sürmüş ancak yaşanan göçler sonrasında hayvancılık bölgesel olarak neredeyse bitme noktasına gelmiştir. Yöre halkı her ne kadar kendilerini manav olarak adletselerde Yöresel giyim ve görenekleri yönüyle Yörük Türkmen kimliğini halen yaşatmaktadırlar. Özellikle gelen yabancıları güler yüzle karşılayıp, ihsan ve ikramda bulunmaları Türk örf ve ananelerini yaşatmaları yönüyle gezip görülmesi gereken yurdumuzun doğa harikasıdır.

medyaturk.win_009    Atalarından gördükleri kadarıyla Baharın Bitimi ve yazın başlangıcı doğanın uyanarak, bolluk ve bereket getirileceğine inanılması eski Göktürk geleneğinde kutsal olan doğaya saygı amaçlı kutlanırken, İslam dini ile birlikte her iki inancın sentezlenmesi kültürel zenginliğin artmasına katkıda bulunmuştur. Bu günde hiçbir köylü kesinlikle kazmayı yere vurmaz ve doğanın uyanışını şenliklerle kutlarlar. Hıdrellez olarak bilinen bu etkinlik köy derneğinin katkılarıyla belli bir program dâhilinde yürütülmesi, Şenliğe katılan misafirlerin mağduriyetini önlemede ve derneğe katkı sağlamakta gerçektende takdire şayandır. Alan o kadar güzel bir şekilde planlanmış ki gelen misafirlerin otopark yerleri belirlenmiş ve alana yay girişinde Yöresel kıyafetiyle bizleri karşılayan güler yüzlü kızımız ve hoş geldiniz diyerek sıcak bir karşılamayla karşılandık. Gelen misafirler daha önce planlanmış masa ve sandalyelere geçerek yerlerini almalarına müteakip gençlerin hamarat çalışmalarıyla misafirler öğle yemeklerini yiyerek alanda eğlence programına uygun bir şekilde etkinliğin tadını çıkartmışlardır.

medyaturan_005

     Bu Türk çok eski bir Türk geleneğinin köylerimizde yaşatı lıyor olması kültürel mirasımıza sahip çıkan köylü lerimizi kutluyoruz. Türk bayraklarının asılarak bu kutlu günü yaşamak ve yaşatmak için devlet görevlilerimiz, araştır macı grupların olmayışı gerçekten büyük eksiklikti. Önemli olan bu tür etkinliklerin medya aracılığıyla tüm Türkiye çapına duyurulması Örnek olması açısından büyük önem taşımaktadır. Milli kimliğimizi yaşatarak sahip çıkan Topuklu Köyü dernek başkanı ve köylülerimize teşekkürü borç bilir Bu kutlu günün asırlar boyu sürmesini temenni ederiz NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE   

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield