SİYASET DİLİ

Belediyeler ve mahalli idareler seçimlerine yaklaştığımız şu günlerde

0
236

Hits: 24

medyaturan_04Belediyeler ve mahalli idare ler seçimlerine yaklaştığımız şu günlerde devleti idare eden siyasi partilerin dili öy le sertleşti’ ki hal kın hafızasın da acaba soruları gitgide arttı. Ve artan bu acaba lar ülkede kutuplaşma, saflaşma ve kardeşin kardeşe olan davranışlarını dahi olumsuz yönde etkilemeye başladı. Ne var’ ki hata halkımız Okuma ve araştırmada bir o kadar yetersiz ve bir o kadar fevli davranışlarla hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla Açılacak olan yaraların tedaviside zorlaştırmaktadır. Öyle ise devlet nedir?

medyaturan_05 Devlet Tanrı gibi soyut bir kavram olarak algılanma malıdır. Zira hiç kimse Tanrı buy rukların dan ötü rü yargılanamaz. Oysaki Devlet Onu oluşturan topluluğun yani halkın mutluluğu refahı rahatı ve güvenliği için yine halk tarafından yargılanabilir. Bu nedenle halktan ayrılamaz. Devlet olarak kurulan bu teşekkülün en temel varlığı; Halkın vergileriyle oluşan Devlet hazinesinden haksız kazançların ve uygulamaların önlenmesidir. Buda adalet mekanizmasının tarafsız ve adil olmasıyla sağlanabilir. Tarihte Türk devlet geleneğine bakıldığında kurultay ve divanlarda hakanların, kağanların, padişahların Adalet mekanizmasını devletin siyasi alanı dışında tutmaları, Onlara kendilerini yargılama yetkisini vermiş ve adil bir düzenle yüzyıllara meydan okuyan Türk Milleti gerçeğini ortaya koymuştur..

medyaturan_06Gelelim Günümüz seçimlerinde liderle rin söylemlerine ve icraatlarına Öncelik le şu kaba küfür hakaret içeren dilin tamamen ortadan kalması devletin bekası için en önemli hususlardan biridir. Tarihte devlet yöneticileri nin birbirlerine hakaret ve kaba dil kullanan bir padişah, bir kağan duyup işittiniz’ mi? Bırakın yakın tarihi, içerisinde yaşadığımız Cumhuriyet tarihinde Onca siyasi partinin Millet önünde birbirilerine hakaret ve kaba söz söylediklerini duydunuz mu? Yada devletin meclisinde görev alanların birbirilerini terörist ilan ettiklerine şahit oldunuz mu? Daha uç deyimle bunları yargılayan adaletin suskunluğuna tanık oldunuz mu ? Tüm bunlar düşünmemizi gerektiren en önemli hususlar değilmidir?

    medyaturan_03  Son dönemlerde Ülkemizin gündeminden düşmeyen ve halk olarak vicdanlarımızda lanetlediğimiz Feto terör örgütü ülke dinamiklerimizde ve sosyal dokumuzda kangren hastalığını başlattığı ve içerisinden çıkılamayacak derecede kafaları karıştıran sorunlardan biridir. Ona keza PKK, YPG ve PYD terör örgütleri 30 yıldan daha fazla bir süredir. Can ve mal kayıplarına neden olduğu gibi halen Tehdit unsurları arasındadır. Günümüzde PKK terör örgütünün yandaşı olan DEHAP T.B.M.M kendini temsil ediyor olması da ayrı bir handikaptır. Geçmişte devletin tüm organlarına sinsice sızan FETÖ terör örgütünün başı Fettullah GÜLEN e olan sempatiyi hesaba kattığınızda olayın vahametini görmemek kör olmayı gerektirir. Bugün kalkıp tüm bunları siyasi birer enstrüman olarak kullanmak ne kadar doğrudur. Özellikle Çözüm süreci olarak adlandırılan bir süreçte yapılan yanlışlar ve siyasi partilerin içerisinde gerek Fetöye ve gerekse PKK ile masaya oturmaya çalışanlar hatalarını itiraf ederek af dilemeleri ve bu tür söylemleriyle işin içinden çıkmaya çalışmaları doğrumu? Üstüne, üstelik kalkıp seçim döneminde Bu terör örgütlerinin yandaşlığıyla başkalarını suçlamaları nasıl bir çelişki? Baştanda belirttiğimiz gibi Adalet mekanizmasının tam bağımsızlığı ve kendi içerisinde yapılanması önem arz etmektedir. Ortada bir suç varsa ve bu devletin siyasi partilerinin işlediği bir suçsa iki söylemle geçiştirilmekten ziyade adaletin terazisinde tartılmaları gerekmez’ mi? Bu ister AKP, ister CHP İster İYİ parti İster Saadet, ister MHP, isterse DEHAP olsun fark eder mi? Hak haktır!

medyaturan_09Siz siyasi partiler olarak Halka karşı hepiniz sorumlusunuz Zira bu halk devleti kurdu ise ve Adalete boyun eğiyorsa Sizlerde halkın resmi hizmetkârı olarak aynı adaletin önünde boyun eğmeli ve yargılanmalısınız. Ancak bu şekilde Adaletin varlığından ve Sosyal devlet düzeninden bahsedebilirsiniz. Aksi takdirde kişisel çıkarlarınızın kurbanı olursunuz ‘ki bunu ne ALLAH, ne devlet nede onu oluşturan halkın vicdanında affa mazhar olmaz.  Ey Türk Milleti Silkelen ve kendine gel zira kurduğumuz devlet bindiğimiz dala benzer ve bu dalı hep birlikte budayalım ancak kurutmayalım ki köklerimiz bir çınar kadar güçlü dallarımız ise Tüm dünyaya esenlik versin Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin Alaş

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield