ODTÜ EYLEMDE

Ortadoğu Teknik Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler Devrim stadyumunun bahar şenliğine açılmamasını protesto için Rektörlük önünde toplandı.

0
237

Hits: 52

ODTÜ EYLEMDE

Ortadoğu Teknik Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler Devrim stadyumunun bahar şenliğine açılmamasını protesto için Rektörlük önünde toplandı. Öğrenciler hep bir ağızdan “Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir” diyerek kararı protesto etti. Rektörlüğün kısıtlı imkânlar nedeniyle yapılamayacağını bildirmesi üzerine sanatçı ve belediyelerden gelen destek çağrıları gerekçenin ortadan kalkması neden oldu ancak Rektörlük 15 Nisan’da öğrencilere ve ODTÜ mensuplarına gönderdiği bir e-posta ile 33. ODTÜ Bahar Şenliği’nin 23-24-25 Nisan tarihlerinde KKM ve çevresi ile sınırlı şekilde yapılmasını önerdi. Bunun üzerine bini aşkın öğrenci Rektörlük binası önünde toplandı.

Öğrenci toplulukları adına yapılan basın açıklamasında  “Bahane ve imkânsızlıklara inanmadıklarını belirten Şimşek, şenliğin rektörlüğün ürünü değil ODTÜ öğrencilerinin üretimi olduğunu ifade etti. Kendilerine sunulan tüm bahane ve olanaksızlıklara karşın rektörlüğe çözüm önerileri sunduklarını aktaran Şimşek, şenliklerine sahip çıkmak için burada olduklarını vurguladı. Taleplerinin net olduğunu söyleyen Şimşek, “ODTÜ ruhunu sürdürmek adına peşinden koştuğumuz en önemli alanımızın hala şenlik kapsamında olmayışı kabul edilemez. ODTÜ ruhunu yürekten hisseden, bu bilince sahip olan herkes şenliğimizin Devrim Stadyumu’ndan çıkarılamayacağı noktasında hemfikirdir” dedi. Şimşek, mesai saatine dek Rektörlük önünden ayrılmayacaklarını söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

ODTÜ AYAKTA

Açıklamanın ardından üniversite yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirildi. Genel sekreterlik ile 2 UGT temsilcisi ve Öğretim Elemanları Derneğinden akademisyenlerin görüşmesinin ardından açıklama yapan Anıl Şimşek, “Bizim burada olmamız çok şey değiştirdi” dedi. Yarın saat 17.00’da rektörlük ile görüşeceklerini açıklayan Şimşek, yönetimin görüşme toplantıda “Biz devrim yok demedik” dediğini aktardı. Şimşek, “Şenliğimizi yerinde yapacağımıza inancımız tam. Yarın saat 16.30’da yine burada toplanma çağrısı yapıyoruz” dedi. Ayrıca ODTÜ Rektörü Verşan Kök öğrenci temsilcileri ile görüşmeyi kabul etti. (kaynak ÖZET ALINTI Evrensel)

Nedir bu gençlerden istenilen okumuş aydın ve dinamik bu gençliğe sanatçılar ve belediyelerden de destek geliyorsa neyin kısıtlı imkanları Bu imkan meselesi değil, fikirleri yargılama, özeleştiri ve empati yoksunu bir yönetimle ancak böyle bir karar alınabilir.

Gençlerin önünü açın eleştirilerden korkmayın zira onların eleştirileri sizin toplum nezdindeki görüntünüzdür. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin sosyal etkinliklerini kısıtlamak doğru bir karar olmayıp siyasi baskılar, özgür düşünceleri engelleyemez bu nedenle Rektör Verşan KÖK ü sağduyulu kararlar almaya davet ediyoruz.

 

FARKLI KOMBİN/

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield