NÖROPATİK AĞRILARDA ESANSİYEL YAĞLAR VE KULLANIMI

Nöropatik ağrı Sinir sisteminin herhangi bir bölümünün hasarı veya fonksiyonlarındaki bozulmaya bağlı olarak gelişen ağrılara nöropatik ağrı denir. Bitkisel yağların nöropatik ağrılarda ağrıları azaltarak rahatlama sağladığı bilinmektedir

0
404

Hits: 111

Nöropatik ağrı Sinir sisteminin herhangi bir bölümünün hasarı veya fonksiyonlarındaki bozulmaya bağlı olarak gelişen ağrılara nöropatik ağrı denir. Bitkisel yağların nöropatik ağrılarda ağrıları azaltarak rahatlama sağladığı bilinmektedir. bu yağlar Ensansiyel esaslı yoğunlaştırılmış yağlardır. Bu yağlarla yapılan tedavinin adı ise aromaterapi’dir. Bu yağlar nasıl kullanılmalı sıklık derecesi ne olmalı hangi yağ hangi ağrıyı azaltarak rahatlatır sırasıyla değinecek olursak;

zencefil yağı zeytinyağı ile seyreltilmelidir

ZENCEFİL YAĞI: Genel olarak iltihaba bağlı ağrılarda etkilidir. Ayrıca dayanılmaz sırt ağrılarına yönelik ağrılı bölgeye sürülerek yapılan masaj etkili ve rahatlatıcı olur. Antieflamatuar etkiye sahiptir içeriğindeki etken madde Zingibain denilen bileşiklerdir.

ağrı hassasiyetlerini azaltır

SARIPAPATYA YAĞI: Papatya ve Lavanta esansiyel yağlarında bulunan Berneol maddesi ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcıdır Fareler üzerinde yapılan deneylerde ağrı hassasiyetlerini azalttığı gözlemlenmiştir.

KANTARON YAĞI

SARI KANTARON YAĞI: Depresyon ve anksiyete hastalarının tedavisinde etkilidir. Yanık bölgelerin, iltihaplı bölgelerin ağrısını tedavide etkilidir. Sinirsel ağrılar, nevralji, hastalıklarında’ da etkili olduğu bilinmektedir.

LAVANTA YAĞI

LAVANTA YAĞI: Kaygı durum bozukluklarını ve ağrıları azalttığı bilinmektedir. Özellikle lavanta kokusunun bulunduğu bir ortamda kaygılı hastaların rahatladıkları gözlemlenmiştir.

FESLEĞEN YAĞI

FESLEĞEN YAĞI: Tulsi yâda talasi olarakta bilinen bitkinin yağı sinirsel ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan bir araştırmada fesleğen yağının siyatik sinir ağrılarını farelerde azalttığı görülmüştür. Bu konuda halen araştırmalar sürdürülmektedir.

NANE YAĞI

NANE YAĞI   : Nane yağının antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri vardır. Ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemeye ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

NASIL KULLANILIR?

İnsanlar esansiyel yağları soluyarak yada masaj yaparak kullanılır..

Bir kişi, bir difüzöre, banyo suyuna veya yastık gibi yumuşak mobilyalara birkaç damla esans yağı ekleyerek kullanabilir.

Esansiyel yağları bir masajda kullanırken, bunları her zaman badem veya zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağda seyreltin. Karışımı, etkilenen bölgeye hafifçe masaj yaparak sürün Uçucu yağları doğrudan deride kullanmadan önce taşıyıcı yağda seyreltmek önemlidir.

Esansiyel yağlar bazı kişilerde cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle yeni bir yağ kullanmadan önce alerji testi yaptırmanız gerekir..

Uçucu yağlar, antidepresanlar ve uyarıcılar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Reçeteli ilaçlar alan kişiler, uçucu bir yağ kullanmadan önce mutlaka doktorlara danışmalıdır.

Uçucu yağları kullanmadan önce evcil hayvanlar, çocuklar ve hamile kadınların bulundukları ortamlarda kullanmayın.

MİNİ ŞÖMİNE
Nöropatik ağrı  Sinir sisteminin herhangi bir bölümünün hasarı veya fonksiyonlarındaki bozulmaya bağlı olarak gelişen  ağrılara nöropatik ağrı denir. Bitkisel yağların nöropatik ağrılarda ağrıları azaltarak rahatlama sağladığı bilinmektedir
AHŞAP GECE LAMBASI

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield