MUHAMMED HÜSEYİN ŞEHRİYAR

Tüm Dünyadaki Azerilerin sevdiği ve gururla anlattığı milli şairimizdir. Azerbaycan Şiirini en yüksek zirveye ulaştıran ve milli beraberlik duygularını anlatan çok önemli şiirler sunmuştur. Onun vatanın manevi bütünlüğünü görmek ve can kardeşlerinin hoş sedasını işitmek gibi amacı vardır.

0
269
ŞEHRİYAR BABA

Hits: 45

medyaturan_sehriyar_01Könlüm kuşi kanat çalmaz sensiz biran Azerbaycan

Hoşgünlerin gitmiyor müdam hayâlımdan Azerbaycan

Bütün Dünya bilir senin kudretinle, devletinle

Azad olur abad olur mülk’ü İran Azerbaycan

Vetan aşk’i mektebinde can vermeyi öğrenmişik

Üstadımız deyip eştir vetensız can Azerbaycan

Yiğitlerin İran için şehit olup

Evezinde dert almışsan, dem almışsan

Sen İrandan Azerbaycan

Eclatların ne vatka dek terk’i vatan olacaktır.

El Ele ver isyan ile uyan can Azerbaycan

Şehriyar’ın üreğide senin için yara almış

Ezatlıktır mene merhem

Sene derman Azarbeycan.

Şiirlerinde kullandığı Şehriyar mahlahası ile tanınan İran Azeri şair Şehriyar şiirlerini hem Azerbaycan Türkçesinde hemde Farsça olarak yazmıştır. İran Türklerinden olan Şehriyar 1906 yılında Tebriz’de doğdu. Babası Mir İsmail ağa Hoşgenabi, bir avukattı. İlköğrenimini doğduğu yerde tamamlayan şair Medrese’i Talibiye de aldığı Arapça ve Arap edebiyatı eğitiminin yanı sıra Fransızca öğrendi.1921 Yılında Tahran a gelerek Dar’ül Fünun okulunda tıp eğitimini almaya başlar.1924 yılında aşkının peşinden Horasana gider. 1935 Yılında Tahrana geri dönerek İran Ziraat bankasında çalışmaya başlar. Şehriyar 1929 yılında önsözünü dönemin bilinen şairlerinden olan Bahtiyar Nafisi ve Muhammed Tagi Bahar’ın yazdığı ilk şiir kitabını neşreder. Şiirlerinde Şair Hafız Sadi, Fuzuli, M.P Vagif, M.E Sabır, etkilenmeler mevcut olan şair ana dilinde kaleme aldığı Heyder Babaya Salam şiiri ile Türkiye ve Sovyetler Birliğindeki Türk Cumhuriyetlerinde de büyük bir üne kavuştu. 1951 Yılında Haydar Babaya Salam şiir kitabını yayımladı.(Haydar Baba, Köyünün üstünde kurulu olan dağın adıdır.) Şehriyar İranda 1979 yılında yapılan İslam devrimini destekledi. Tahranda Mehr hastanesinde akciğer iltihabı ve Kalp yetersizliğinden 18 EYLÜL 1988 yılında vefat eden şairin Ölüm günü Unun anısına İranda Milli Şiir günü olarak kutlanmaktadır.

Uludağ Üniversitesinde düzenlenen törende konuşan U.Ü Rektörü Prof. Dr. Yusuf ULCAY Tarihi sanatı edebiyatı şiirleri türküleri ait olduğu milletin dilinden gelenek ve göreneklerinden İzler taşır. Çünkü Bizler bu kültürel öğeler sayesinde biz oluyoruz. Türk Kültürünün gönüllü elçileri olan dil Üstatlarından biride Muhammed Hüseyin Şehriyardır. Bu manada Türk Dünyasının ve Azeri şiirinin büyük isimlerinden olan Şehriyardaki en önemli özellik ise gelenek ve görenekleriyle birlikte anadili Türkçeye verdiği önemdir. Bu vesile ile Tebrizin insanlığa armağan ettiği büyük değerlerden birisi olan Muhammed Hüseyin Şehriyar’ı Bir kez daha saygıyla anıyorum dedi.

Azerbaycan Bakü Devlet iktisat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adalet Muradov ise Türk dünyasının önemli şairlerinden birisi Olan Bursa da Yine Türk dünyasının önemli şairlerinden birisi olan Şehriyar’ın anıldığı bir programın organize edilmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Programın düzenlenmesinde emeği geçen Uludağ Üniversitesi ve Türk ocağı Bursa şubesi yetkililerine teşekkür eden Bakü Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Adalet Muradov; Tebriz de doğup İranda hayatını geçiren Muhammed Hüseyin Şehriyar her ne kadar buralarda hayatını geçirmiş olsa da aslen bir Azeridir. Tüm Dünyadaki Azerilerin sevdiği ve gururla anlattığı milli şairimizdir. Azerbaycan Şiirini en yüksek zirveye ulaştıran ve milli beraberlik duygularını anlatan çok önemli şiirler sunmuştur. Onun vatanın manevi bütünlüğünü görmek ve can kardeşlerinin hoş sedasını işitmek gibi amacı vardır. Hayatının büyük bir bölümünü İran da geçirmeye mecbur olan Şehriyar Ölümsüz eserlerinden birisi olan Haydar Babaya Selam isimli eseri Azerbaycan’da Milli bir destan olarak kabul edilmektedir. Diye konuştu.

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield