KUŞBURNU ÜRÜNLERİ

Kuşburnu bitkisinin yapısında A, B1, B2, C, K vitaminleri, şekerler, saponin, asparagin, mannit, coniferin gibi maddeler içermektedir. Bu anlamda

0
274
Dertlere şifa

Hits: 45

Dertlere şifa
Dertlere şifa

Günümüzde doğal ve organik ürünler sınıfının birinci sırasında yer alan Kuşburnu bitkisi Latin dilinde Rosa Canine olarak bilinir Ülkemizde Ormanlık ve sulak yerlerde yetişen dikenli çalı formunda bir bitkidir. Yaz aylarında pembe veya beyaz renkte açan bu bitki Ekim aylarında toplanarak hasatı yapılır. Ülkemizin hemen, hemen her bölgesinde yetişen bu bitki toprak seçmeksizin her yerde yetişebilen ve soğuğa karşı dayanıklı bir bitkidir. Çoğu yörelerde yaban gülü, gül burnu, itburnu, köpek gülü, İp burması Gül Hurması olarak ta adlandırılır.

 

Kuşburnu Çayı
Kuşburnu Çayı

  Kuşburnu bitkisinin yapısında A, B1, B2, C, K vitaminleri, şe kerler, saponin, aspa ragin, mannit, conife rin gibi maddeler içer mektedir. Bu anlamda

 A Vitaminini yoğun olarak bünyesinde taşıyan bu bitki Özellikle Göz sağlığımız için faydalıdır. Gece körlüğü ve göz bozukluklarının önlenmesi amacıyla her yaşta alınması elzem olan vitamin grubudur. Emriyonun gelişiminde önemli rol oynar Sağlıklı bir nesil istiyor isek bu besin maddesini bol tüketmemiz gerekir Özellikle Hamile bayanların hamileliği boyunca yemeleri durumunda çocuğun ana rahminde sağlıklı bir şekilde gelişmesine yol açar. Cilt, saç, diş ve kemik oluşumunda önemli rol oynar Romatizmal hastalıkları önler. Sivilce oluşumunu engeller. Enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Vücudun doğal bağışıklık sistemini artırır.

Marmelat
               Marmelat

 B1 Vitaminini yoğun olarak bünyesinde taşıyan bitki aşırı sinirlilik, yorgunluk, hafıza sorunları ve depresif problemleri önler gelecekte buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıkları da önler Özellikle stresle başa çıkmanın ve hayati faaliyetlerinizde sizi zinde tutacak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek güne daha sağlıklı ve zinde başlamanızı sağlayacaktır.

 B2 vitaminini yoğun olarak bünyesinde barındıran kuşburnu bitkisi; Vücutta antioksidan özelliği sağlayarak kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Proteinlerin, karbonhidratın ve yağın metabolizmasında görev alarak önemli bir etkiye sahiptir. Bu anlamda kanser türevi hastalıklara karşı koruduğu gibi kansızlığı da önlemektedir. Zayıflatma etkisi yönüyle karbonhidratların zararlı etkilerinden korur. Şeker hastalarında ensülin seviyesini dengede tutar. Yağı absorbe etmesi tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının da önlenmesini sağlar

  

Kuşburnu Yağı
Kuşburnu Yağı

  C Vitaminini yoğun olarak bünyesinde barın dıran bitki; C vitamininin faydaları arasında ilk sırada vücudun direncini artırması ve savunma sistemini güç lendirmesi sayılabilir. C vitamini bu faydalarından başka Demir minerali ve folik asidin kana geçmesini kolaylaştırarak kansızlığı önlemede etkilidir, yara ve yanıkların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur. Antioksidan özellikleri ile meme kanseri ve deri kanserinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Yaygın olarak bilinenin aksine C vitamini faydaları arasında grip ve soğuk algınlığını önlemek yoktur, ancak C vitamini takviyesi gribe yakalanmanız durumunda hastalığı daha hızlı atlatmanıza ve semptomları daha hafif yaşamanıza katkıda bulunur.

   K Vitamininin yoğun olarak görüldüğü Kuşburnu bitkisi; K vitaminin en önemli ve başlıca görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Vücutta eksik olduğu takdirde sindirim sisteminde, diş etlerinde, idrar yollarında, deride ve akciğerlerde kanamalara yol açabilir. Burun kanaması, basur ve adet dönemlerinde aşırı kanama gibi rahatsızlıklar olarak görülebilir. Vitamin eksikliğini gidermek için yalnızca kanamalı hastalarda K vitamini takviyesi verilmektedir. Çok nadiren görülse de K vitaminin fazla olduğu durumlarda kanın fazla pıhtılaşmasına, damar tıkanıklıklarına ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar görülebilmektedir

    Saponin; Bir tür şeker olup, kuşburnu bitkisinin bünyesinde yoğun olarak bulunmaktadır.  Metabolizmayı kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. İştahı açar. Balgam söktürücüdür. Kan şekerini ve kolesterolü düşürür. Ağrı kesicidir. Romatizma, siyatik ve gut gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Vajina yaraları tedavi eder.

  Asparagin: Bir Tür şeker olup Kuşburnu meyvesinin bünyesinde bulunmaktadır Asparagin, merkezi sinir sisteminin dengesinin muhafazası için gereklidir. Aşırı sinir ve asabiyet oluşumunu engeller.

   Mannit: Bir Tür şeker olup Kuşburnu bitkisinin meyvesin de bulunur. Vücudun boşaltım sistemine yardımcı olur Bağırsakları temizler İdrar söktürür Kalbe faydalıdır. Meyvelerden alındığında vücuda faydaları vardır yapay olarak elde edilen bu şekerin fazla alımı organik olmadığı için beyin ödemine de sebep olur bu nedenle vücudumuza yararı olan bu şeker Türünü doğal bitkilerden karşılamak daha sağlıklıdır.

         Coniferin: Kuşburnu bitkisinde bulunan bu şeker tür böbrek, sidiktorbası taşları, romatizma, ödem Önleyicidir.

Piyasada özellikle çay olarak ve marmelât olarak tüketime sunulan kuşburnu bitkisi Çay olarak faydaları olduğu gibi marmelât olarak tüketilmesi daha faydalıdır. Ancak Hazır olarak paketlenmiş ürünlerde maliyeti düşürmek için diğer marmelât türleriyle karıştırılarak satılmaktadır. Yine cilde faydaları yönüyle kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen soğuk pres yağ şeklinde kullanılmaktadır. Saf %100 kuşburnu bitkisinden yapılan marmelât ev yapımı organik veya %100 organik olarak üretim yapan firmaların ürünlerinden Tüketmenizi öneririz Bugün saf olarak üretilen kuşburnu marmeladını piyasa fiyatı 1 Kg lık ambalajlarında 25 TL dir.

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield