KANDAŞIMIZ UKRAYNA- MOLDOVA GAGAVUZLARI GÖKOĞUZLARI

Hani kulağımıza hoş gelen bir ezgi vardır Orada Bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür gezmez sekte, görmez sekte o köy bizim köyümüzdür. Evet, o köy gerçekten bizim köyümüzdür.

0
315
GÖKOĞUZLAR KIRGIN

Hits: 20

KANDAŞLARININ ÇAĞRISINA KULAK VER
KANDAŞLARININ ÇAĞRISINA KULAK VER

Hani kulağımıza hoş gelen bir ezgi vardır Orada Bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür gezmez sekte, görmez sekte o köy bizim köyümüzdür. Evet, o köy gerçekten bizim köyümüzdür. Aynı kökene aynı dile sahip ve aynı kanın çocukları Gök oğuzlar Rusya tarafından onlara her ne kadar Gagavuz dense de Onlar bizim kardeşlerimiz Gök oğuzlar Günümüzde Ukrayna’da (40) civarında olan Gök oğuzlar yoğun olarak Odessa bölgesine yerleşmişlerdir.(9) adet yerleşik olarak köyleri bulunan kardeşlerimiz bu yerleşim yerlerinde kalabalık halde yaşamaktadırlar. Ukrayna’nın yerlisi olarak kabul edilirler.

GÖKOĞUZLAR KIRGIN
GÖKOĞUZLAR KIRGIN
GAVAUZLAR BAYRAMLAŞMA
GAVAUZLAR BAYRAMLAŞMA

Son Yıllarda ekonomik krizler nedeniyle köylerden kentlere olan göç Kardeşlerimizin öz kültürü olan Türk kültürünü ve tarihini zorunlu olarak dejenere edecektir.

GAGAVUZYA GÖKOĞUZLAR YURDU
GAGAVUZYA GÖKOĞUZLAR YURDU

       Ukrayna Gagavuzlar birliği 2007 yılında kurulmuştur. Birliğin tespitlerinde karşılaşılan sorunlar Ekonomi başta olmak üzere köylerin alt yapı sorunları ve eğitime yönelik olarak sorunları ciddi boyutlardadır. Köyde faaliyette olan köy ilköğretim okullarının gerekli doküman kitap kırtasiye ve eğitmen sorunlarından dolayı 11 inci sınıfa kadar haftada 2 saat ders verilmesi gerçektende önemli bir sorun olmuştur. Devletin Gagavuz dilinde kitapları bastırılması finanse edilemiyor. Birçok sorunlar Türk Hükümeti tarafından karşılanmış olmasına rağmen iş adamlarımızdan bu bölgelere ciddi anlamlarda yardımda bulunarak Eğitim alt yapılarını güçlendirmelerini ve daha fazlasıyla Üniversitelerimiz de Gök oğuz kardeşlerimizi görmek temennimiz olacaktır. Ulu Önder ATATÜRK’ÜN Varlığım Türk varlığına Armağan olsun sözü boş bir söz değildir. Varlığımızın devamı için Gerek Moldova da yaşayan ve gerekse Ukrayna’da yaşayan Kardeşlerimize varlığımızı göstermenin zamanı bu zamandır.

GAGAVUZLAR DİL TALEBİ
GAGAVUZLAR DİL TALEBİ

       Bir Suriyeli araplar ; Kandaşımız dahi değilken ve tarihte Arapların Bizleri sırtımızdan hançerlemesini bildiğimiz halde Bu halka ülkemizde yaşama hakkı tanıyarak ve ülkelerini Terör örgütlerinden temizleme girişimlerimizden ve hatta iş olanakları sağlama gibi bir takım faaliyetlerde bulunmamız yerine Önce canınızı sonra cananınızı düşünmeniz gerekmezmi? Şahsen Bir Gök oğuz Bir Araptan daha fazlasını hak ediyor.  İş adamlarımız Araplara tanıdığınız iş alanlarındaki istihdamı kandaşınıza vermeniz inanın sizler açısından da, ülkemiz açısından da daha hayırlı olacaktır. Biz Türk Milletini Turan şuurunda buluşturan tek harsımız Türk olmamızdır. Dini mezhebi ne olursa olsun Tüm Dünyada yaşayan Türkler kardeştir. Unutmayın Hoca Ahmet YESEVİ hazretlerinin bir sözü Milliyet bana ALLAH’IN Bir lütfudur Ama din sonradan seçimdir. Din farkı kardeşimizi ötekileştiremez.  Zira Kan bağıyla bağlı olduğumuz Bu insanlar bizlerin öz kardeşleridir.

GÖKOĞUZLAR TOYA HAZIRLIK
GÖKOĞUZLAR TOYA HAZIRLIK

     Turan dernekleri kurarak veya partileşerek yâda klavye başında milliyetçilik yaparak sonuca ulaşmamız hayalden öte gitmez. Özde bu duygu fiiliyatta kendini göstermelidir. Umuyorum Sivil toplum kuruluşları da bu çağrıya duyarsız kalmaz. Türkiye belediyeleri Kardeş olarak seçtiğiniz bir belediyede bu bölgelerin alt yapısını çözebilir. İnanın bundan dolayı da kaybınız olmaz varlığımız Türk kardeşlerimizin varlığına armağan olsun sözüne inanıyorsanız bu çağrıya kulak verin 

 

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield