GÖBEK YAĞLARI NASIL ERİR

0
245

Hits: 17

MEDYATÜRK_SPORGöbek çevresindeki yağlanmalar gerek erkeklerde ve gerekse kadınlarda kalıcı kiloların başlıca sebepleri arasındadır.Genellikle organların çevresinde oluşan yağlar kalp hastalıkları ve diyabetin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır Göbek yağlarını eritmek için Öncelikle eksersizi çözüm olarak düşünmek yanlıştır.

Yağlarını Eritmek İçin 10 Öneri

1 – Şekerden Vazgeçin

Yapılan araştırmalara göre İnsan vücudunun sebze ve meyvelerin içerdiği şeker dışında şekere ihtiyaç duymaz. Bu nedenle belli bir süre. Pasta, kek, bisküvi, pastane işleri, çayı, kahveyi şekerli içmek, şekerli gazlı içecekler, şekerli meyve suları ve daha pek çok ürünün içerdiği şeker tamamen boş kalori ve daha fazla yağlanmanıza neden oluyor. Zira früktoz sadece karaciğer tarafından işlenebiliyor ve çok şeker tüketiyorsanız karaciğer bir süre sonra fazla früktozla baş edemeyerek bunu yağa dönüştürüyor. Bu durumun yarattığı fazla kilolar bir yana tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının önü açar Bu nedenle şekerli nişastalı besinlerden uzak durmalıyız

2  – Ambalajlı İçecekler İçmeyin

Günlük hayatımızda market ürünleri arasında doğal veyahut organik yazan birçok içecek söylendiği kadar masum değildir. Gazlı ve doğal içeceklere sonradan eklenen şekerde karaciğerin yükünü fazlalaştırır. Özellikle Kola’nın bir su bardağında normal olarak (35) adet kesme şeker bulunduğunu unutmayın. Özellikle yapay tatlandırıcı içeren içecekler genel anlamda diyet içecekleri gibi görülseler de Migren, çarpıntı, depresyon, beyin kanseri, mide bulantısı, kusma, görme bozuklukları bu yan etkilerden sadece bir kaç tanesidir. Bunlara ek olarak diyet içeceklerin kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalar bu içeceklerin düşünülenin tam aksi yönde bir etki yarattığını söylüyor. Örneğin 3682 yetişkinin katılımıyla yapılan bir çalışmada haftada 21 kutu diyet içecek tüketenlerin kilo alma ve obeziteye yakalanma risklerinin bu içecekleri tüketmeyenlere oranla 2 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Marketlerde gördüğümüz ve genellikle etiketlerinde “%100 Doğal” yazan meyve suları sonradan eklemiş şeker içerir. Kola ve diğer gazlı

3 – Protein Tüketin

 Yapılan araştırmalara göre protein içeren beslenme sadece göbek çevresindeki yağların erimesine sebep olmadığı gibi eriyen bölgenin tekrar yağlanmasını önlemektedir. Kaliteli protein kaynakları olarak bilenen doğal yumurtayı, balık, deniz ürünleri, az yağlı kırmızı et, kümes hayvanları ve süt ürünlerini daha fazla tüketerek göbeğinizi eritebilirsiniz. Tabii bu beslenme şeklini sürekli uygulamak koşuluyla sağlanabilir.

4 – Karbonhidratı Azaltın

Karbon hidratlı yiyeceklerden uzak durmak iştahı azaltır. Ve daha az kalori yüklenmenizi sağlar. Özellikle patates, pirinç, beyaz unlu mamuller, Bunların arasındadır Günlük ekmek tüketiminiz kepekli yada tam buğday ekmeği olmalı ve 2 dilimi geçmemelidir. Yemek yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek gerekir öğünleri uzun tutmak lokmaları küçük parçalar halinde alarak uzun süreli çiğnemek iştah merkezinin

5 – Daha Çok Besin Lifi Tüketin

Bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısımları olan lif gıdaların mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatarak besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesi için zaman yaratır. Sindirim süreci yavaşladıkça yemeklerden sonra yaşanan tokluk hissi uzar, iştahınız azalır ve öğünler arası bir şeyler yemek zorunda kalmazsınız. Bir araştırmaya göre 1 gün içerisinde 14 gram daha fazla besin lifi (3 orta boy kabuklu elma) alarak hiç diyet yapmadan 4 ayda 2 kilo verebilirsiniz. Hiç diyet yapmadan senede 6 kilo vermek bence oldukça iyi Bir diğer araştırmaya göreyse her gün 10 gram daha fazla besin lifi almak göbek bölgesindeki yağlarda %3.7 oranında azalma sağlıyor

6 – Hareket Edin

Sadece karın bölgesini hedefleyen egzersizler yerine vücut genelindeki kasları çalıştıran egzersizleri seçin. Sadece mekik çekerek göbek yağlarını eritemeyeceğinizi, göbek ve diğer bölgelerde bulunan yağların eşit oranda yakıldığını, egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığını unutmayın. Tabii her egzersiz programı herkes için uygun olmayabilir. Örneğin herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa doktorunuz kardiyo egzersizlerinden ziyade yürüme, yüzme gibi hafif ve orta dereceli egzersizler önerecektir. Bir spor salonuna gidiyorsanız orada bulunan uzmanlara sizin için uygun bir egzersiz programı hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Malum ekonomik koşullar nedeniyle spor salonlarına gidemeyenler için Belediye reklasyon alanlarında inşa edilen yürüyüş parkurları ve aletlerin büyük faydasını görürüsünüz.  Unutmayın kapalı alanlarda yapılan egzersiz yerine açık havada spor yapmanız daha sağlıklı ve avantajlıdır.

7 –Ne Kadar Yediğinizi Not Alın

Günün koşuşturması içinde bazen ne yediğimizi unutuyoruz ve akşam eve gelip kalori hesabı yapmaya çalıştığımızda bazı atıştırmalıklar tamamen aklımızdan çıkabiliyor. Bunu önlemek için bir diyet defteri tutmak en iyi çözüm.Bu defter sayesinde hem ne yediğinizi, kaç kalori aldığınızı net olarak görebilir hem de diyetinizden istediğiniz sonuçları alamıyorsanız neleri düzeltmeniz gerektiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

8 –Gıdaların Etiketlerini Okuyun

Bazen bunu yapmak biraz zor olabilir çünkü bazı ürünlerin etiketinde bulunan içindekiler ve besin öğeleri bölümü “normal” bir gözle okunamayacak küçük oluyor. Eğer etiketini okuyamıyorsanız o gıdayı almamak en iyisi. Ürünün kalori değerlerini okurken dikkatli olun çünkü ambalajda yer alan kalori miktarı genellikle o ürünün 100 gramının içerdiği enerjiyi gösterir. Ayrıca paketlenmiş gıdanın ambalajındaki içindekiler bölümünde direkt olarak “şeker” yazmıyorsa bu şeker içermediği anlamına gelmez. Etikette früktoz, laktoz, mısır şurubu, şekerkamışı suyu yazıyorsa bunlar sonradan eklenen şeker anlamına gelmektedir.

9 – Salatalarınızda Sirke Kullanın

Sirkenin kilo vermeye etkisi üzerine Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde 1-2 yemek kaşığı sirke tüketmek vücudun yağ oranını düşürüyor. Sirke aynı zamanda yemeklerden sonra yaşanan kan şekeri dalgalanmalarının da önüne geçerek tokluk hissini uzatıyor

10 – Uykunuzu Düzenleyin

Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla yâda düzensiz uyuyanların bel bölgesinde ve iç organları çevresinde yağlanma oranı düzenli olarak uyuyanlara göre daha fazla karbonhidratı proteinle değiştirip ambalajlı gıdalardan uzak durmak, gıdalardan aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden az olmasını sağlamak, haftada 150–200 dakika egzersiz yapmak ve bunları alışkanlık haline getirebilmek bir süre sonra o inatçı yağların inadını kıracaktır.

 

         Tüm bunlara ek olarak yağsız süt ürünleri tüketilmelidir. Bu ürünlerin içerisinde yağsız yoğurt ayran fiks mönü olan üründür. Her eksersiz sonrası mutlaka bir kâse yoğurt pul biber ve limonla karıştırılarak yenmelidir. Kuru kayısı, kuru erik, gojiberi, yoğurt içerisine mikserle karıştırıldıktan sonra konularak yenmesi bağırsak hareketlerini artıracaktır. Mutlaka her eksersiz esnasında 2.5-3 litre su tüketilmesi de yağların erimesini hızlandıracaktır.   

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield