GAMAŞUK ÇAY BAHÇESİ

Bu Müessesenin adından çok ilk kurucusu olan Mehmet Ali FERAHOĞLU hemen, hemen Türkiye nin her ilinde hatırı sayılır sevecen ve konukseverliği ile tanınmış olmasından kaynaklanmaktadır.

0
288
Gamaşuk Menü
Amasyanın Çay markası Gamaşuk

Hits: 37

Gamaşuk Menü
Amasyanın Çay markası Gamaşuk

Küçük ama küçük olduğu kadar Tarihçesi Büyük olan Turan Coğrafyasının şirin şehri Amasya da Hiç şüphesiz 24 saat kaliteli ve ekonomik bir hizmet istiyorsanız 1993 yılından günümüze kadar ticari hayatını sürdüren Gamaşuk çay bahçesini ziyaret etmelisiniz Malum Amasya gelenek ve göreneklerinde Yiğit lakabıyla anılır. Sözüne istinaden bazen bu lakaplar Marka olmuştur. Gamaşuk Türkmen dilinde ekşi ya da tatlıya alerjisi olup ta ağzı sulanan yada dişleri kamaşan kişilere verilen lakaptır. Efendim Gamaşuk ismide işletme sahibinin dedesinin lakabı olduğu için kurulan ticaret haneye de bu isim verilmiştir.

Gamaşuk çay evi
Gamaşuk şark köşesi

Amasya merkezinde Hizmet veren bu çay bahçesi 1993 Yılında Mehmet Ali FERAHOĞLU tarafından önce bakıcılar çarşısına açılmış bu çarşının restorasyonuna müteakip taşınarak şehrin merkezi olan anıt mevkii Gümüşlü caminin karşısına açılmıştır.  1 MAYIS 2012 tarihinde İşletme sahibi Mehmet Ali FERAHOĞLU’ NUN hakka yürümesi ile birlikte işletme oğlu Sebati FERAHOĞLU tarafından baba geleneğine uygun bir şekilde hizmet vermektedir. Bu çay bahçesinin verdiği ürünler kaliteli olmakla beraber Amasya nın en sıcak içecekler yönüyle lezzetini kanıtlamış bir müessesedir.

Gamaşukta çay keyfi
Çay bahçesinde Gamaşuk Markası

Bu Müessesenin adından çok ilk kurucusu olan Mehmet Ali FERAHOĞLU hemen, hemen Türkiye nin her ilinde hatırı sayılır sevecen ve konukseverliği ile tanınmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu Rahmetlinin boyu küçük ancak Yüreği çok büyük bir insan olması Onu çevresi tarafından hatırı sayılır sözleri dinlenir yapmıştır. Amasya ya gelen her yabancıya Türk konukseverliğini Göstererek cebimde param olacağına her ilde bir evim olsun sözü onun gönüllerde yaşamasına vesile olmuştur. Ne yaptığı iyilikleri, nede hayırseverliğini ölümüne kadar kimseye anlatmayarak gani gönüllüdür. Küçüğüyle, küçük, büyüğüyle, büyük olan Turan ülküsüne bağlı, dini bütün vatansever kişiliğiyle devlet büyüklerinin de takdirini kazanmıştır. Vatana karşı ihaneti sindiremeyen kişiliğiyle Tanınan cüssesi küçük ancak yüreği bir dev kadar büyük olan Mehmet Ali FERAHOĞLUNU da bu vesile ile anmış olduk. ALLAH rahmet eylesin.

Bir gün yolunuz Amasya’ya düştüğünde hangi saatte olursa olsun Gamaşuk çay bahçesine uğrayarak Bakır semaverde kaynayan suyu ve demlenen kaliteli ve bir o kadarda içimi yumuşak olan lezzeti farklı çayını içerek kafanızı dinleyebilirsiniz. İç mekanı otantik olan yerde biran sizi eski nostaljik konuk evlerini aratmayacak kadar hoş ve duygulu bir konfor sunacaktır.  Babasının anlayış ve geleneğini sürdüren bu kardeşimize iş hayatında başarılar diliyoruz.

KUŞBURNU
ORGANİK SAĞLIKLI ÜRÜNLER

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield