CİNSEL İSTEKSİZLİK VE NEDENLERİ

Cinsel İsteksizlik diğer adıyla libidonun düşüşü çağımızda erkeklerde sorun olduğu kadar kadınlarda da aynı sorun doğal olarak görülmektedir. Hormonsal bir takım değişiklikler, yaşın ilerlemesi ve stres gibi nedenler cinsel isteksizliğin artışında önemli rol oynamaktadır. Tıbbi olarak etkenlerinde varlığını unutmamak gerekir.

0
374
CİNSELLİK

Hits: 61

Cinsel İsteksizlik diğer adıyla libidonun düşüşü çağımızda erkeklerde sorun olduğu kadar kadınlarda da aynı sorun doğal olarak görülmektedir. Hormonsal bir takım değişiklikler, yaşın ilerlemesi ve stres gibi nedenler cinsel isteksizliğin artışında önemli rol oynamaktadır. Tıbbi olarak etkenlerinde varlığını unutmamak gerekir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK

ERKEK VE KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİĞİ ARTIRAN KRONİK HASTALIKLAR NEDENLER            :

1. DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI OLANLAR : •          Yüksek kan şekeri damar ve sinir hasarına neden olabilir. Bu nedenle erkeklerde erektil disfonksiyon ve kadınlarda cinsel organlara kan akışını azaltabilir. Aynı zamanda diyabetli kadın hastalarda, cinselliği acı verici ya da rahatsız edici hale getirebilecek mesane enfeksiyonu artırabilir.

2. OSTEOARTRİT: Eklem ağrısı ve tutukluğu yaşayan insanlar cinsel aktivitelere katılmaları sorunludur.

3 KALP HASTALIĞI: Kalp hastalığı, kan damarlarının hasar görmesine ve dolaşımın azalmasına neden olabilir. Bu hasar, cinsel organlara kan akışını azaltabilir, uyarılma veya yağlanmayı azaltabilir.

4. YÜKSEK TANSİYON: Yüksek tansiyon da kan dolaşımını etkileyebilir.

5. KANSER: Ameliyat, kemoterapi ve radyasyon dahil olmak üzere kanser tedavilerinin tümü libidoyu etkileyebilir.

6. OBSTRÜKTİF UYKU APNESİ: Araştırma, tedavi edilmeyen obstrüktif uyku apnesinin düşük libido semptomlarına neden olmaktadır.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ

İKİCİL ETKEN KULLANILAN BAZI İLAÇ GRUPLARI

•          serotonerjik etkileri olan antidepresanlar

•          Prolaktin düzeylerini artıran antipsikotikler

•          finasterid ve dutasterid dahil olmak üzere genişlemiş bir prostat için ilaçlar

•          hormonal kontraseptifler

•          yüksek tansiyon için ilaçlar

Tüm Bunların yanısıra alkol tüketimi de cinsel libidoyu düşüren etkenler arasında yer almaktadır.

ÜÇÜNCÜ NEDEN DUYGUSAL VE PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

CİNSEL İSTEKSİZLİK VE TEDAVİLERİ

Anksiyete, depresyon, yorgunluk, zayıf özgüven veya önceki cinsel istismardan kaynaklanan zihinsel sağlık sorunları, bir kişinin cinsel aktiviteye olan ilgisini azaltabilir. Güven eksikliği, çatışma ve zayıf iletişim gibi ilişkiler sorunları da bir kişinin cinsel dürtüleri azaltır.

KADINLARDA DÜŞÜK LİBİDO NEDENLERİ ARASINDA ŞUNLAR OLABİLİR:

MENOPOZ   : Menopoza bağlı cinsel problemler çoğu zaman östrojen seviyelerinin azalmasının bir sonucudur. Ayrıca kadınların küçük miktarlarda ürettiği testosteronda düşüşe neden olan bu faktör cinsel olarak isteği etkiler. Bunun nedeni ise Menopozdan sonra, düşük östrojen seviyeleri vajinanın incelmesine ve kuruluğuna neden olmasından kaynaklanır. bu da rahatsızlığa ve ağrılı ilişkiye neden olabilir. Bir kişi seks sırasında rahatsızlık veya acı hissederse, bu duyguları cinsiyetle ilişkilendirmeye başlayabilir buda olumsuz olarak kabul edilen bir düşüncedir.

GEBELİK      : Hamilelik sırasında ve sonrasında meydana gelen hormonal değişiklikler kadınlarda cinsel dürtüyü etkiler. Bu değişiklikler farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar cinsiyete olan ilginin artmasına, bazıları düşük libidoya sahip olabilir. Kadınlarda hormonlar doğum sonrası aylarda dalgalanmaya devam eder. Bu süre içinde cinsel dürtüler doğal olarak etkilenebilir.

ERKEKLERDE DÜŞÜK LİBİDO NEDENLERİ

Erkeklerde düşük libido nedenleri arasında şunlar olabilir:

DÜŞÜK TESTOSTERON: Testosteron, testislerde erkeklerin ürettiği bir hormondur. Testosteron, yüz ve vücut kılları, kas kütlesi, cinsel dürtü, sperm üretimi ve kemik sağlığı gibi çeşitli vücut işlemlerinden ve özelliklerinden sorumludur.

Erkeklerde düşük testosteron, genişlemiş memeler ve erektil disfonksiyon gibi diğer semptomları üretebilir. Testiküler travma, önceki kemoterapi veya radyasyon, anabolik steroid kullanımı, bazı ilaçlar ve kronik hastalıklar düşük testosteronun nedenleri arasında yer almaktadır.

TEDAVİ VE ÖNERİLER

Düşük libido tedavisi çoğu zaman sorunun nedenine bağlı olacaktır.

Örneğin, doktor cinsiyete bağlı yan etkilere neden olan bir ilacı değiştirmenizi veya bireyin cinsel dürtüsünü azaltan altta yatan tıbbi durumları tedavi etmeyi önerebilir.

Bazen basit yaşam tarzı değişiklikleri, bir kişinin cinsel arzusunu yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Besleyici bir diyet yemek, yeterince uyumak, alkolü azaltmak veya kesmek,kilo vermek, cinsiyete olan ilgiyi artırmaya ve bir kişinin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcıdır.

Bazı insanlar için konuşma terapisi veya seks terapisi yardımcı olabilir. Terapi insanların travma ile ilgilenmelerine, özgüvenlerini geliştirmelerine ve eşleriyle ilişkilerini güçlendirmelerine neden olur.

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve farkındalık kadınlar için yararlı olabilir.

Bu tedaviler bir insanın zevk ve bağlılığa odaklanmasına yardımcı olabilir ve seks hakkındaki olumsuz düşünceleri azaltabilir.

Hormonal terapi

Bu semptom kadınlar için etkili olduğunu kanıtlamamasına rağmen, menopoz veya diğer hormonal nedenlerden dolayı düşük libido için östrojen tedavisi önerilebilir .

Sistemik olarak östrojen tedavisi, vücuttaki östrojen seviyelerini yükselten bir haplardır.

Bir krem veya vajinal halka olabilen topikal östrojen, kuruluk gibi vajinal semptomlara yardımcı olmak için lokal olarak etki eder. Yan etkileri olabilir, bu yüzden bir doktorla hormon tedavisi alma risklerini kontrol etmek en iyisidir.

Bir erkekte düşük testosteron ve rahatsız edici semptomlar varsa, doktor testosteron replasman tedavisi önerebilir. Bu ilaç topikal yamalar veya enjeksiyonlar şeklinde olabilir.

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield