AŞIK MAHSUNİ

Alevi Türkmenlerin dili ve çağın Pir Sultan Abdalı olarak’ ta tanımlanan gönül erlerinin gönüllerinde taht kuran ulu Ozan vefatının üzerinden 16 yıl geçen ozanın asıl adı Şerif CIRIK’tır.

0
291
RUHUN ŞAD OLSUN ULU TÜRK

Hits: 40

 “Tevellüdüm merak ise miladî otuz dokuz
Kasımın on yedisinde Zeynel babadan geldim.
Döndü anaya rahmolmuş,
ehlibeyt meftunuyuz
Ben faninin acısına, seyrü sefadan geldim”

TÜRKMENLERİN DİLİ

Alevi Türkmenlerin dili ve çağın Pir Sultan Abdalı olarak’ ta tanımlanan gönül erlerinin gönüllerinde taht kuran ulu Ozan vefatının üzerinden 16 yıl geçen ozanın asıl adı Şerif CIRIK’tır.17 Kasım 1939 Yılında Kahraman Maraş ili Afşin kazası Berçenek köyünde dünyaya gelmiştir. Tüm Türkmenler gibi Onunda Soyu Türkistan Horasan Türkmenlerine dayanır ataları yüzyıllar öncesinde Yurtlarından göç ederek Tunceli iline yerleşmiş Oradan Doğduğu köye yerleşmişlerdir. Türkmenlerde Ocak kültürü hayatın devamlılığı inancın temeli ve kimliğinin tanımlandığı yerdir bu anlamda kendisi Ağuçen yani ağuiçen ocağına mensuptur. Merhumun baba adı Zeynel Ana Adı Döndü’ dür şerif adı kendisine ölen amcasının adı olarak kalmıştır. Bu konuda kendisini Ozan geleneğine yakışır bir dörtlükle ifade etmiştir.

Yaşadığı dönemlerde köyünde okul olmadığı için Alem bey köyünde Lütfi Mehmet Efendi Medresesinde Arapça ve Kuran’ı kerim dersleri alır. Ancak kısa bir süre sonra köye ilkokul yapıldığından öğrenimine buradan devam eder.1955 Yılında Astsubay Ordonat tekniker okulunda eğitimini devam ettirir. Özel sebeplerden ötürü okulu bırakır. 1961 Yılında kazandığı kuleli Askeri lisesine  ekonomik nedenlerden dolayı gidemez.Halk aşığı olan bu Veli özel hayatında üç evlilik yapmıştır ilk eşinden Züleyha isimli kızı ikinci eşinden Ferhat,Şirin,Emrah üçüncü eşinden ise Derya,Ali,Şeyda ve Yetiş isimli çocukları dünyaya gelmiştir.

Hani Derler ya Velinin İlham kaynağı çile ve duyduğu aşktır. Onun ne çilesi nede aşkı hiç bitmemiştir. Gönülleri sazının telleri ve sözleriyle fetheden Ozan sevgi ve barışın dili haksızlığın ise karşısında duran mertlik abidesi olmuştur.  Dünya çapında tanınan ve bilinen ozanlar arasında üçüncü sıraya yerleşen halk aşığımız 17 Mayıs 2002 tarihinde hakka göç etmiş olup Naaşı ulu Ozanlara yakışır bir şekilde hacı Bektaşi Veli’nin çilehanesine yakın bir yerde defnedilmiştir. Kendisini Rahmetle anıyor ve Çeşmi siyahım  ve değme tabip  adlı Türkülerini siz değerli okurlarımıza armağan ediyoruz.

RUHUN ŞAD OLSUN ULU OZAN
AHŞAP LAMBA

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield