TÜRK DÜNYASI

0
854

Hits: 29

 

sehitlerolmez

Türkiye son dönemlerde Orta doğu politikaları üzerinde değişikliklere yönelmesi dünya basınının gündemine oturdu. Özellikle Rusya krizinin aşılmasına yönelik girişimler ile Suriye politikasında yeniden rotasını belirlemesi, İsraille bölgesel sorunlar konusunda uzlaşıya varılması ABD ve Avrupa ülkelerince Türkiye nin sorunlara müdahil değil dâhil olma isteği yönünde atılan gerçekçi adımlar olduğu konusunda fikir birliği içerisinde olduğunu gösterdi. Geç kalınmış bir karar olsada geride kalanları unutarak Türkiye gelecekteki stratejisine akıllı yöntemlerle ivme kazandırması gerekmektedir. Madem İsrail ile yapılan mutabakatlar sonrasında ilişkilerin olumlu havada seyretmesi her ülke iki ülke açısından olumlu değişimlere sebep olacaksa İsrailin Ortadoğu’da PYD, PKK ve YPG terör örgütlerinin desteğiyle Uzak tahkim stratejisine uygun Kürt koridorunun açılması hayalinden vazgeçmesi gerekir. Eğer bu sevdayı halen yüreğinde yaşatmaya devam ettiği sürece bölgede istikrar ve barışın olmasından bahsedilemez.

Türkiye nin attığı bu politik adımlar sonrasında Ortadoğu’da etkin bir şekilde söz sahibi olabilmesi için Suriye rejimiyle ilişkilerini düzeltmesi ve bu konuda Suriye politikasında emin adımlar atan İran la temaslarını üst seviyede tutarak aracılığını taleb edip Bozulan Türk Suriye ilişkilerinin düzeltilmesi yönünde de önemli adımlar atmalıdır. Tüm bunlar oluşmadan Suriye ve Terör örgütleri meselesine bizzat dâhil olması diplomatik açıdan mümkün olmaz. Tüm bu şartların oluşmasına müteakip Türkiye nin Suriye ve Terör örgütlerine karşı vereceği mücadelede müdahil değil, bizzat dâhil olmasını sağlayacaktır. Her şeyden önce IŞİD terör örgütünün Gaziantep e saldırısı, PYD terör örgütünün Türkiye ye yönelik planları, Bayır Bucak Türkmenlerine yönelik olarak yapılan saldırılar, Türkün Suriye de toprağı olan Caber kalesi meseleleri Türkiye yi dâhil etmeye yeterli sebeplerdir. Tüm bu sorunları çözerken elbette Suriye, Rusya ve İran la ortak bir mutabakat oluşturup, Cerablus hattını kullanarak Mihrak odaklarını yok etmeye yönelik harekete geçebilir. Türkiye nin Suriye topraklarına yönelik olarak yapacağı Müdahale bölge ülkelerinin güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bugün Suriye de Faaliyet gösteren gerek Kürt Orijinli terör örgütleri ve gerekse sözde İslam orijinli terör örgütleri Türkiye açısında bugün olduğu gibi yarında tehdit unsuru olmaya devem edecektir.

Türkiye sadece bölgede Suriye meselesi değil Kuzey Irak ta Türkmenlere karşı yapılan eylemler ve asimilasyon politikalarına da duyarsız kalmamalıdır zira Bölgede Türkmenlerin varlığına son verilmesi Türkiye nin Ortadoğu da etkinliğinin de kalmayacağına yapılan vurgudur. Dolayısıyla Türkiye Bölge ile alakası olan ve olmayan ülkelerden daha çok bölgeye dâhil bir ülkedir. Özellikle İsraille yapılan mutabakatta Kürt koridoru ve kanton parçacıklarını kurdurma hayalinden vazgeçmesi yönünde görüşmelerine ağırlık vererek Musul ve Kerkük ‘teki Türkmenlerin varlığını İsrail’e hatırlatması gerekir. Hatta bu konularda kesinlikle olmazları arasında Kendi kandaşlarına sahip çıkarak bölgedeki ağırlığını hissettirmelidir.

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield