ŞEHİT ANNESİ OLMAK

Hani derler ya ateş düştüğü yeri yakar. Aslında o düşen yer bir şehit ailesinin evi olmamalı sadece, Bu ateş Tüm Türkiye’nin yüreğine düşmeli yakmalı içimizi, Magazin kültürüne boğulmuş beyinlerimizde soru işaretleri bırakmalı,

0
361
Hakkari Daglica'da mayinli saldiri sonucu sehit olan 16 askerden Tabur Komutani Yarbay Ilker Celikcan ile Siirt'te gectigimiz ay askeri araca mayinli saldiri sonucu sehit dusen 8 askerden Bahadir Aydin'in bulundugu Bursa Hamitler Garnizon Sehitliginde gozyaslari sel oldu. Arafe gunu sehitlige gelen aileler, gozyaslari icinde Kur'an okudu, dua etti.

Hits: 40

ZANNETMEYİN ONLAR ÖLÜDÜR
ZANNETMEYİN ONLAR ÖLÜDÜR

Hani derler ya ateş düştüğü yeri yakar. Aslında o düşen yer bir şehit ailesinin evi olmamalı sadece, Bu ateş Tüm Türkiye’nin yüreğine düşmeli yakmalı içimizi, Magazin kültürüne boğulmuş beyinlerimizde soru işaretleri bırakmalı, sorgulayan bir toplum haline gelmeliyiz diye düşünüyorum. 

Güney doğudan Batıya Bursa Bölgeye tayin olduğumun ikinci yılıydı. İlk kez Bayramda bir şehit ailesini ailemle ziyaret görevi verilmişti. İnanın Belki de en anlamlı görevlerden biriydi benim için Askeri garnizonda bayramlaşmaya müteakip ailemle birlikte Şehit annesi Ünzile annenin evine konuk olduğum zaman Beni ve ailemi karşılaması O gün hayatımda yaşadığım ve bir daha yaşayamayacağım kadar anlamlı ve duygusal birlikteliği tattırmıştı. Elimdeki saksı çiçeğini sehpasının üzerine yerleştirdim. Ve bana oğlum geldi diyerek sarılarak bir annenin sıcaklığını hissettirmesi içimde buruk bir hüzün bıraktı. Oğlunu anlatırken gözlerinden süzülen yaşları unutamam. O ağladıkça Sehpanın üzerine koyduğum çiçeğin yapraklarından aşağı damla, damla süzülen su tanecikleri de Onun bu ağlamasına eşlik ediyordu İşin garip tarafı getirdiğim çiçeğin yapraklarında nem yoktu ve evin içi kuru ve havalandırılmıştı. Ünzile anne çiçeği Recebim diyerek seviyor ve o sevdikçe yoğunlaşan su damlaları Beni ve ailemi çok etkilemiş olmalı ki bizde gözlerimizden akan yaşlara bir türlü sahip olamıyorduk

Hakkari Daglica'da mayinli saldiri sonucu sehit olan 16 askerden Tabur Komutani Yarbay Ilker Celikcan ile Siirt'te gectigimiz ay askeri araca mayinli saldiri sonucu sehit dusen 8 askerden Bahadir Aydin'in bulundugu Bursa Hamitler Garnizon Sehitliginde gozyaslari sel oldu. Arafe gunu sehitlige gelen aileler, gozyaslari icinde Kur'an okudu, dua etti.
Hakkari Daglica’da mayinli saldiri sonucu sehit olan 16 askerden Tabur Komutani Yarbay Ilker Celikcan ile Siirt’te gectigimiz ay askeri araca mayinli saldiri sonucu sehit dusen 8 askerden Bahadir Aydin’in bulundugu Bursa Hamitler Garnizon Sehitliginde gozyaslari sel oldu. Arafe gunu sehitlige gelen aileler, gozyaslari icinde Kur’an okudu, dua etti.

Bu Buruk ve duygu dolu ziyaret sonrasında yaşanan samimi duygular bizi Ünzile anneye o kadar bağlamıştı ki anlatamam artık o benim ve ailemin bir parçası annesi olmuştu. Bu görev vesilesiyle tanıştığımız annemize sadece bayramlarda değil haftanın belirli aralıklarında da gitmeye başladık hastalığında ve zor günlerinde beni Hastaneye götürmem için çağırdığında dahi;  İnanın gecenin hangi saati olursa, olsun gider derdine çare olmaya çalışırdım.  Nede olsa o sadece şehit Recep’in annesi değil benim ve ailemin de öz annesi olmuştu. Onun yanında olmak dahi bizlere manevi huzur veriyordu.

ruhları şad mekanları cennet olsun
ruhları şad mekanları cennet olsun

Ünzile annem Hac farizasını yerine getirmek üzere Mekke’ye gideceğini söylemesi üzerine evine gittim ve o gün benimle helalleşerek Hacca gitti. Sağ selim dönmesi için kendisine dua ettim. Hacda iken eşime telefon açtı ve Hacda Bursa ilinden bir teyze ile tanışarak yerleştiklerini belirterek durumlarının iyi olduğunu eşime söylemiş. Bunu duyduğumda o kadar çok sevinmiştim ki zira yanındaki teyzenin ona sahipleneceğini düşünerek rahatlamıştı. Aradan üç gün geçmemişti ki tekrar eşimi arayarak yanında olan teyzenin Bir Rüya gördüğünü ve rüyasında Bir Askerin tavaf esnasında Ünzile anne ile birlikte olduğunu ve kendisine iyi bakmasını tembihlediği şeklinde rüyasını anlatır. Ağlayarak beni sorar eşim durumumun iyi olduğunu söyleyerek kendisini teselli eder.

Bursa Osmangazi Hamitler Şehitlik
Bursa Osmangazi Hamitler Şehitlik

Ünzile anne hacdan döndüğü gün eşim bana annemizin döndüğünü ve kendisini ziyarete gideceğimizi haber verdiğini söylemesi üzerine nöbette olduğumu yarın birlikte gideceğimizi ve ellerinden öptüğümü söyledim. Ziyarete gittiğimizde evinde kendi yaşlarında bir teyzenin daha oturduğunu gördüm öce annemin elini sonra teyzenin elini öptüm. Ancak annemin yanında olan teyze uzun, uzun bakarak bana gülümsüyordu. Ünzile anne Bu benim oğlum dediğinde sözünü keserek Mekke de seninle birlikte tavaf eden asker bu çocuktu demesi hepimizi şaşırtmıştı ve teyze Bana yönelerek evladım seninde Hac farizan mübarek olsun dedi. Ben yutkunarak ama teyze ben Hacca gitmedim ki dedim. Onun verdiği cevap ise sen hepimizden önce geldin evladım dedi.

O gün şunu anladım ki Yüce yaradan her bir şehidi ve ailesini sevmeyi onların emanetlerine sahip çıkmayı kutsal bir görev addetmiş. Hani düşünüyorum da siyasi partililer, sivil toplum kuruluşları çıkıp boş ve kuru, kuruya söylemlerle tepki alacaklarına Bayramlarını ve önemli günlerini bu tür ziyaretlerle geçirse ve gençliği de bu faaliyetlere dâhil etse Bir nebze olsun Bu ailelerimizin yalnız olmadıklarını ve tüm Türkiye olarak onların evladı olduğumuzu hissettirsek diyorum ne dersiniz?

 

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield