PSİKOLOJİK TEDAVİDE EL SANATLARI

Tarihten günümüze el sanatlarının birçok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

0
141

Hits: 26

 

medyaturan_major-depresyona-dikkat-Tarihten günümüze el Zanaatlarının birçok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir günümüzde sıkça rastlanılan depresyon, unutkanlık alzaymer, şiddet , anksiyete,… vb hastalıklarda etkili olan el sanatları kişinin konsantrasyonunu bir alanda odaklayarak sorunlardan uzaklaşmasını içsel alandaki enerjisini verimli bir şekilde kullanmasını, kendisine güven duymasını ve şiddetten uzaklaşmasını sağlayarak üretken hale getirir.  Verimli bir alana yönelmek insanlarda sakinleştirici etki yaparken düşünceyi kaygı, korku, şiddet duygularından arındırır vücudun zihinle birlikte uyumluluğunu sağlar. Zekânın gerilemesini engeller. Bu noktada önemli olan kişinin el becerilerini ilgi duyacağı alanlara yönlendirmektir. İkinci aşama ise alet edevat kullanımının öğretilerek o alana yönelik basitten karmaşık olan işlere yönelmesini, aynı zamanda bir gelir kapısı olarak ürettiği ürünleri pazarlayarak ekonomik baskı altında kalmasını önlemektir. Tabi tüm bunlar hayata geçirilirken kişiye meslek ahlakı, etik bir takım kurallar ve günlük hayata yönelik sorunlarla ilgili olarak psikolojik desteğinde verilmesi zorunludur. Bu yöntem günümüzde bağımlı olan insanlarımızı kötü alışkanlıklarından arındırmada hiç şüphesiz etkili olmaktadır. Bu bilinçle ilk aşamada kendimize el becerilerimizin yatkın olduğu alanı seçmek gerekir. Eğer ilgi alanım ahşap marangozluk diyorsanız Ahşap sanatına ilk adımınızı atmışsınız demektir. Sitemizde sizlere yönelik olarak verilecek olan temel basamakları izleyin bunlar sırasıyla:

  1. Marangozlukta kullanılan temel malzeme ağaç olacağından öncelikle hangi ağaç türünün ilk aşamada kullanılması gerektiğini öğreneceksiniz.
  2. Öğrendiğiniz bu bilgiler dâhilinde kullanacağınız malzemeleri tanıyacaksınız
  3. Alet ve edevat kullanırken iş kazlarını önlemeye yönelik alacağınız önlemler ve kullanma şekillerini öğreneceksiniz
  4. İlk öğreneceğiniz malzemeyi hazır hale getirmektir zira hazır bir malzemeden ürün çıkarmak maliyetli ve külfetli olacağından geri dönüşüme ağırlık vererek hem israfı önlemek hemde doğaya ve tabiatta önemli bir yeri olan ağacı, ormanı koruma bilincine ulaşacaksınız
  5. Basit ürünler için çalışma yöntemleriyle el becerileriniz gelişecek karmaşık ürünlere yönelik planlı çalışma ve şablonlar kullanacaksınız.
  6. Ağacı kullanırken talaş tozunun dahi bir işe yaradığını, artan ağaç malzemelerini dahi kullanacağınız alanlara uygun olarak muhafaza edeceğinizi unutmayın
  7. Ürünü ortaya çıkarırken önemli olan başarısızlığınızı benimsemek değil başarısızlıklarınıza çözümcül yaklaşımı öğreneceksiniz.
  8. Eleştirilere açık olun özellikle başkalarının sizin hatalarınızı göstermesi bu alandaki bilgi ve tecrübelerinize katkıda bulunacaktır.
  9. Çalışırken zihni yormayan müzik dinlemek ve arada bir kendinize vereceğiniz molalar sizi daha etkin ve verimli kılacaktır.
  10. Marangoz tezgâhınızı yapacağınız alana göre kendiniz belirleyerek oluşturacaksınız.

Artık başlamaya ne dersiniz?

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield