FERHAT İLE ŞİRİN

Bir Aşkın Efsanesi

0
234
Ferhat ile şirinin kabri
Ferhat ile şirin anıt mezar

Hits: 30

Ferhat ile şirin açık hava müzesi
Amasya ili merkez Helvacı Mah Açık hava Müzesi

Turan coğrafyasının hemen, hemen her köşesinde anlatılır dillere destan Ferhat ile şirinin aşkı gerçekten böyle bir aşk yaşanmışmı? Bilinmez ama efsanenin varlığı halen Türk milletinin hafızalarındadır. İşte bu efsanenin geçtiği şirin ilimiz Amasya’da efsaneye konu olan Ferhat’ın sevdiği Şirin uğruna dağları delerek getirdiği su kanalı bulunmaktadır. Kimilerine göre günümüz teknolojisinin dahi başaramayacağı kadar zor olan bu kanalın bulunduğu yer ilin merkez mahallesi olan Helvacı dadır.

aşkın müzesi
Amasya açık hava müzesi Ferhat ile şirin heykeli
Genel anlamda gençlerin ziyaretlerine mazhar olan bu mahalde yapılan söyleşilerde gençler olarak sizde aşkınız için dağları delermisiniz?  Sorusuna karşılık çok ilginç cevaplarla karşılaştık kimilerine göre Ferhat’ın Bir kız uğruna canını feda etmesi enayilik gibi gözükürken, kimi gençlere göre;  Mantık dışı bir efsane, Kimilerine göre;  ise ilahi aşkın iradesi olarak tanımlanması olmuştur. Ancak bunların içerisinde öyle bir cevaba şahit olduk ki Gerçekten Günümüz gençliğinin perspektifini açığa çıkarıyordu. Onların cevabı ise Ferhat Hükümdarın kızına talip olurken söz verdiği kanalı halka getireceğini duyursa idi ve kanalı dediği gibi getirse ve halka sözünde durduğunu beyan ederek hükümdarın yaptıklarını anlatsa O halk Hükümdara karşı isyan eder ne yapar, yapar Ferhatı aşkına kavuşturur cevabı olmuştur.
Ferhat ile şirinin kabri
Ferhat ile şirin anıt mezar
Her Neyse bugünkü konumu itibariyle açık hava müzesi Olarak halkın ziyaretine açılan yerde Ferhat ile Şirin Müzesi açılarak içerisinde yöresel motiflerin ağırlıkta olduğu halı kilim antika eşyalar sergilenmektedir. Açık hava müzesinin bahçesinde yine Amasya ilinde bulunan tarihi mekânların Minyatürleri yapılarak ilin tanıtımına katkıda bulunulmuştur. Ferhat’ın kayaları delerek getirdiği su kanalının Tam üzerinde Ferhat ile Şirin’in Heykeli bulunmaktadır. Efsanede ismi geçen âşıkların anısına yapılan anıt mezar ise adeta bu ilahi aşkı sembolleştirmiştir.  Yine Müzenin Giriş kısmındaki duvarlarda âşıklar için yazılmış şiirler göze çarpmaktadır. Efsaneleri araştıranlar için bulunmaz bir fırsattır.
KUŞBURNU
ORGANİK SAĞLIKLI ÜRÜNLER

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield