AMASYA ŞEHZADELER MÜZESİ

0
201
Şehzadelerin Balmumundan Heykelleri
Amasya Şehzadeler Müzesi

Hits: 36

Şehzadeler şehri Amasya
Şehzadelerin Balmumu heykelleri

Türk Coğrafyasında iz bırakanlar bölümümüzde Sizlere Şirin İlimiz olan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sancak payesi verilmiş, Şehzadeler şehri Amasya ilinde şehzadeler konağı olarak bilinen mekanda kurulu Müzenin tanıtımını yapacağız. 

Amasyada şehzadeler
Şehzadeler Müzesi Amasya

Yalı boyu’nun en eski köprülerinden Alçak Köprü’nün ayağında, Kral Kaya Mezarlarının eteklerinde, Yeşilırmak’ın kıyısındaki eski sur duvarları üzerinde kurulu iki katlı ahşap bina Şehzadeler Müzesi olarak tanzim edilmiştir. Duvar ve tabanları Hatai ve Rumi desenlerle işlenmiş olan müzede hat ve tekzip sanatlarının eşsiz örneklerini görebilirsiz. Ayrıca müzede geleneksel sanatlara ait eşsiz halı ve kilim desenleriyle gözlere hitap eden görsel bir şölen sunmaktadır. Mevcut haliyle orijinalı bozulmadan günümüze kadar gelen ahşap konak 15-16 YY  lara ait Anadolu Türk evlerine örnek teşkil eder.

şehzadelerin zırhları
şehzadelerin savaş araç gereçleri
            Müzenin ikinci katında Amasya ilinde Sancak beyi olan şehzadelerden Tahta geçen sultanlara ait Bal mumundan yapılmış heykelleri göze çarpar Bu heykeller sırasıyla; Yıldırım Bayezid Han, Çelebi Mehmet Han, II. Murat Han, Fatih Sultan Mehmet Han, II. Bayezid Han, Yavuz Sultan Selim Han ve III. Murat Han’dır. Al katında bulunan ancak tahta geçememiş olan Kanuni Sultan Süleyman Han’ın oğulları Şehzade Mustafa ve Şehzade Bayezid, II. Murat Han’ın oğulları Şehzade Ahmet ve Şehzade Alâeddin ve II. Bayezid Han’ın oğlu Şehzade Ahmet e aittir.
Hat ve Tekzip Sanatı
Amasya hat ve tekzip örnekleri
       Müzeyi gezerken sizleri tarihin sayfalarına götüren bu şirin müzede Özellikle hat ve tekzip sanatlarına merakı olanlar, kilim ve halı desenlerine yönelik antropolojik araştırmalar yapanların mutlaka ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Ayrıca Müzede şehzadelerin savaşlarda kullandıkları kalkanlar zırh ve kılıçları görmek mümkündür.
KUŞBURNU
ORGANİK SAĞLIKLI ÜRÜNLER

CEVAP VER


*

WordPress Anti-Spam by WP-SpamShield